Logo
Logo
METODY
Systém

Holuby párim koncom februára. Párim chovné holuby, vdovcov a prirodzenú metódu. Klasické vdovce v pocte 54 kusov párim 2 x ,,nasucho". Prvý krát zapárim a po 8 dnoch sedenia na vajciach ich od seba oddelím na 10 dní. Potom ich zapárim druhý krát a znovu po 8 dnoch sedenia na vajciach prechádzajú na holubice, ktoré ich cakajú v búdniku. Po vpustení vdovcov k holubiciam a po ,,zahúkaní" sa holubice oddelia do samostatných boxov. Holubice vždy ukazujem pred závodom závodným holubom. Prirodzená metóda po zaparení odchová mladé holuby a je v sezóne motivovaná spôsobom ,,na hniezdo". Vdovce trénujú každé ráno o 7 hodine. Tréning trvá jednu hodinu. K lietaniu sú nútené zdvihnutím zástavy. Po zvolaní nasleduje tréning prirodzenej metódy, ktorá lieta len ráno, ked je potrebné aj dve hodiny. Vdovce pokracujú v tréningu vecer od 18 hodiny. Aj vecerný tréning trvá 1 hodinu. Cez týžden v štvrtok, ked je pekné pocasie, holuby vyvážam do vzdialenosti okolo 35 km od holubníka. Pred pretekami majú 6-8 cvicných letov. Ich dlžka je 5-80 km. Mladé holuby vypúštam o 9 hodine, kým si zvyknú na prostredie. O 16 hodine ich zavolám do holubníka, kde ich nakrmim. Ked sa zoznámia s prostredím tak ich vypúštam bez nakrmenia o 9 hodine ráno. Po 40 minútach ich zavolám a nakrmim. Dostanú len polovicnú porciu krmnej zmäsy. Vecer ich opät vypúštam o 16 hodine a po 40 minútach volám spät do holubníka. Tu už dostanú celú porciu krmnej zmäsy. Pred pretekami ich 6 krát vyvážam do vzdialenosti 5-80 km od holubníka.

Vdovská Metóda

Do sezóny vstupujem s 54 vdovcami osadenými v dvoch holubníkoch. V holubníku císlo 1. je 36 kusov na krátke trate a stredné trate a v holubníku císlo 2. je 18 kusov na dlhé a univerzálne trate. Momentálne mám 35 kusov dvojrocných a starších vdovcov, ktorým bude pomáhat 19 kusov jednorocných holubov. Závodím klasickým vdovstvom na sucho. Vdovcov párim 1 krát koncom februára a po ôsmich dnoch sedenia na vajciach im odoberiem holubice a vajcia. Po 10 dnoch ich zaparím druhy krát a znovu po ôsmich dnoch sedenia na vajciach prechádzajú na vdovstvo a to vyvezením vdovcov na 10 km trat, kde ich po doletení už cakajú v bubníkoch holubice, ktoré po ,,zahúkaní" s vdovcami odoberiem a umiestnim do samostatných boxov. Pred nasadením im vždy holubice ukazujem. Ked je pekné pocasie, tak ich 1 krát v týždni, väcšinou v štvrtok vyvážam. Po preteku dostavajú caj s medom a diétne krmivo-super diétu. V pondelok, utorok každé dva týždne sa robí prevencia dýchacích ciest a trichomoniazy. V priebehu týždna sa doplnajú vitamíny a minerály, aby sa vdovce dostali do sily a svojej váhy. Od stredy vecera prechádzam na super vdovskú zmes, podla dlžky nasledujúceho preteku. Pred nasadením vdovce dostávajú lahkú predzávodnú zmes s drobných semien a cistú vodu. U klasického vdovstva je výhoda, že na rozdiel od prirodzeného spôsobu závodenia tu nedochádza k výkyvom v súvislosti so stavom hniezdenia. Ak ma vdovec pri správnom krmení a ošetrovaní dobrú závodnú formu, spravidla si ju zachová na dost dlhú dobu ciže je schopný dobrých výkonov a neprebieha u neho, ako u prirodzeného spôsobu závodenia cyklus hormonálneho kolísania, znášania, krmenia, nahánanie na hniezdo, opätovné znášanie a krmenie kašou.

Prirodzená Metóda

Prirodzenú metódu som si založil preto, lebo v minulosti som pri zlom pocasí prišiel o polovicu vdovského osadenia. Teraz ju používam, ako zálohu hlavne na dlhé trate a to predovšetkým holubice, ktoré aj skôr dospievajú a sú odolnejšie. Majú pevnú vôlu, ktorá sa dosahuje hlavne motiváciou na hniezdo. V sezóne zacínam s 25 pármi prirodzenej metódy, kde sú väcšinou v pare staršie holubice od holubov. Prirodzenú metódu párim 8. marca a 15. marca. Najprv prvú polovicu osadenstva, potom druhú polovicu osadenstva. Robím to preto, aby som mal každý týžden polovicu k dispozicií na závod, podla stavu pozície ,,na hniezdo". Niektoré jedince, ktoré nemajú dobru pozíciu na hniezdo, alebo nemajú formu, prípadne sú moc unavené a predošlého tažkého závodu, sú niekedy ponechané až štyri týždne oddychovat, ak ich caká závod od 750 - 900 km. Väcšinou sa vám holuby zato odvdacia dobrým výsledkom. Obcas ak je to potrebné, aby holubica nezniesla vajce, tak celý týžden po 24 hodinách oddelujem od seba striedavo partnerov, aby sa videli až pred nasledujúcim pretekom. V priebehu preteku nechávam v hniezde len jedného mladého holuba. Ked nasadzujem na zahranicný závod je dobré pocasie, potom vždy dva dni pred nasadením sa snažím holuby vyviest aspon do 80 km vzdialenosti. Tak isto ako u vdovcov, po preteku dostávajú preparáty na regeneráciu a nacerpanie nových síl. Po tažkom preteku v utorok aj individuálny kúpel v slanej vode spolu s jemnou masážou prsných a ramenných svalov. V priebehu týždna postupným tréningom kvalitným krmivom, podávaním vitamínov a urcitou motiváciou sa holuby znova pripravujú na nasledujúci závod.