Logo
Logo
HOLUBY


Prvé holuby som si doniesol v roku 2000, od už teraz zosnulého Michala Atalovica. Bola to línia Janssen-Meulemans, pochádzajúce od pána Eberta a pána Holeca a osvedcenej línie Krijn van den Berg-Raška. Z dlhotratových holubov to bola stará línia Fábry-Turnier a Marcel Desmet-Imbrecht. Pán Atalovic bol tri krát po sebe majster Trencína a to v roku 1997, 1998, 1999. To, že som sa rozhodol správne potvrdzujú super výsledky línie Janssen-Meulemans a Fábry-Turnier z velkej ceny Slovenska z Kolína nad Rýnom a z Národného závodu Koblenz. V roku 2000-2001 som si doniesol z dražby v Dobrej Nive 15 kusov z línii Janssen-De 019, De Aufgekeurde, Lichte Jonge Raket, Blauwe Witpen, De Vos, Broer Kletskop - Verbruggen, Blawe Engels, Hofkens-Schellens od pána Jeffa Vanwinkla. Z týchto holubov som vychoval ESO Oravy a vítaza ,,A" kategórie v OZ. V roku 2000 som si od pána Vidholda z Dobrej Nivy doviezol 2 kusy polobratov 5555- 2. cena Oypiáda Blackpool. Tieto holuby sú z línie Benjamin, Kadet-K+M Jökel od pána Dubského. Týchto bratov som páril na rýchlych Janssenov na dcéru Evy Moder (dcéra Holandera). Potomkovia tohto páru zaletia 10-13 závodov za sezónu. Dalej som v roku 2000 zakúpil 8 kusov mladých holubov od pána Raka. Tieto holuby boli z línie James Bond-Smoulders a línie Camphuis, Stellerman. Tiež som zakúpil 36 kusov z línie Janssen-Meulemans, Janssen-Gerts, Janssen-De Klak a James Bond-línia 05 od pána Súdora. Od pána Potúcka som na dražbe v Bojniciach zakúpil 43 kusov z Janssenských holubov Hartox, Boxtel, Ritz, dalej z línii Herbots, Schellens, Stoces, Sontjes, Desmet a Bostijn. S týmito mladými holubmi som získal v roku 2000 druhé miesto v OZ a syn s ostatnými mladými 6. miesto v OZ. V ZO prvé a druhé miesto. Od pána Potúcka som v priebehu 2000 až 2003 som zakúpil ešte vela mladých aj chovných holubov ako sú syn 507 základnej chovnej holubice 210-Desmet Matthys od Franza Pömla. Dalej je to dcéra Mie, ktorá je vnuckou De Leverige od pána Herbotsa, potom sú to dcéra a synovia od závodného holuba od základného holuba 416 Bostyn Natural a ešte mnoho iných chovných línii. V roku 2003 som neuspel na dlhých tratiach, preto som si ešte v tom roku v jeseni doniesol 5 kusov holubov (3 holuby a 2 holubice) od pána Dubského z Chovnej stanice Bohemia. Tieto holuby sú z línie Pitren, Eijnden, Aarden, Thhelen, Cor de Heijde, Wegen a Brugeman.

Závodné holuby

V roku 2002 som zacal pretekat s 54 vdovcami. Prvý závod z Nového mesta nad Váhom som získal z 2613 nasadených holubov 21 prvých cien. Na šiesty závod z Rican-350 km som nasadil 50 vdovcov. Mal som 100 bodový náskok. Holuby boli nekompetentnými chovatelmi pustené do zlého pocasia. Na nasledujúci závod, ktorý sa konal nasledujúci týžden mi ostalo 7 holubov, preto som musel sezónu 2002 predcasne ukoncit. Z 50 holubov sa mi vrátilo 21 kusov, ktoré boli vo velmi zlom stave. Na niektorých sa to prejavilo v sezóne 2003. V tejto sezóne-2003 som sa preto rozhodol lietat aj s prirodzenou metódou. Bola to reakcia na neúspech zo sezóny 2002. Ak by sa zopakoval závod z roku 2002 mohol by som sezónu vdaka prirodzenej metóde dokoncit. Preto mám do budúcich sezón pripravených 54 holubov na klasické vdovstvo. Tieto holuby sú v dvoch oddeleniach a to 18 kusov na dlhé trate a 36 kusov na krátke a stredné trate. V dalšom oddelení mám 16 rocných holubov na sedackách. Tieto holuby spolu s jednorocnými vdovcami prvú polovicu sezóny trochu šetrím. Závisí to hlavne na pocasí. V druhej polovici už rocné holuby participujú aj na dlhších závodoch až do 420 km. Od dvojrocných holubov vyžadujem všetky závody až do 900 km. Prirodzenú metódu tvorí 25 párov. Väcšinou sú to staršie holubice, ktoré sú parené s mladšími holubmi. Tieto vytipované holuby sa vyznacujú svojou tvrdostou a majú predpoklady zvládnut trate od 400 do 900 km. Rovnako ako u vdovcov musí zrelý dvojrocný jedinec vychovaný z prvej a druhej liahne letiet závod až do 900 km. V budúcnosti by som chcel klást väcší dôraz na dlhé trate, pretože sú z bodového hladiska v Generálnom majstrovstve OZ velmi dôležité. Od holubov budem vyžadovat, aby sa z poctu nasadených na závod umiestnilo minimálne 50 %. Ktoré holuby to nedosiahnu budú bez milosti vyradené. U závodných holubov preferujem 100 %-ný zdravotný stav, ktorý je udržiavaný pravidelnou prevenciou.

Chovné holuby

Momentálne pripravujem 28 chovných párov. Pri ich výbere uprednostnujem vitalitu, odolnost voci chorobám, ocnú teóriu, športové telo, pevný chrbát, perie a rodokmen-hlavne rodicov a starých rodicov. Do chovnej sezóny každý jedinec vstupuje so 100 %-ným zdravotným stavom. V priebehu chovu robím prevenciu proti Trichmoniaze. Dva krát do týždna propolisom a tri krát do týždna dostanú tzv. ,,Trojboj" - vlastnú vylúhovanú apatheku. Ak by sa náhodou vyskytol nejaký zdravotný problém, co nebýva zvykom, tak sa postihnutý jedinec hned oddelí od chovu do karantény, alebo utratí.

Mladé Holuby

Mladé holuby z prvej a druhej liahne prispôsobujem prostrediu v dvoch oddeleniach po 65 kusoch. Ked si zvyknú na dané prostredie, prvú a druhú liahen spojím. Takto holuby spolu vyrastajú, trénujú, pripravujú sa na sezónu. Ostatné mladé holuby sú potom premiestnené do tretieho holubníka. Tie sú urcené pre chov alebo na predaj. V prvom rade vyžadujem od nich 100 % zdravie. Ak to nejaké holuby nesplnia sú bez milosti z holubníka odstránené. Po vyhodení druhej letky zacínam s nácvikom. Po tretom závode v OZ všetkých samcekov stopnem. Štvrtý a piaty závod letia už len holubicky. Túto metódu praktizujem na základe toho, že holubice dospievajú skôr ako holuby. Holubice, ktoré majú predpoklady úcastnit sa dlhých tratí sa úcastnia komercného závodu do Ašu-50 km. Tie holubice, ktoré to absolvujú sú od budúcej sezóny zaradené do prirodzenej metódy pre dlhé trate. Celkom sa mi to osvedcilo (pozri výsledky 2004), kde holubice, ktoré absolvovali Aš, potom ako dvojrocné urobili famózne výsledky na dlhých tratiach (viz. 02-29-7563 a 02-29-7558).